Pierwszym
krokiem jest ustalenie
terminu badania na prawo jazdy poprzez kontakt z Biurem Obsługi
Pacjenta Komercyjnego, telefonicznie pod numerem telefonu 12 646 8 649,
12 646 8 128,
12 646 8 167.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy być wyspanym i nie wolno znajdować się pod wpływem środków odurzających.
W pierwszej kolejności trzeba będzie wypełnić:
W przypadku podania w dokumentach adresu zamieszkania, zamiast zameldowania, urzędy mogą wymagać dostarczenia dokumentów potwierdzających zamieszkanie pod tym adresem.
Zgłaszasz się do właściwego wydziału komunikacji:
Urzędnik
wyda Ci bezpłatnie Numer PKK:
Jeżeli zgłosisz się do Urzędu względem miejsca zameldowania, urząd ma dwa dni na wystawienie PKK, jednak najczęściej wydaje go od ręki. Możesz też załatwić sprawę w urzędzie względem miejsca zamieszkania, ale w takiej sytuacji urzędy często żądają potwierdzenia zamieszkiwania pod wskazanym adresem, a cała procedura może trwać dłużej. Urzędnik sprawdzi czy dana osoba może przystąpić do kursu, czy np. nie został wydany zakaz kierowania pojazdem. Wydanie numeru PKK jest bezpłatne.
Wymagane dokumenty możesz też wysłać do urzędu pocztą, a odpowiedź też otrzymasz pocztą, oczywiście czas otrzymania PKK się wydłuży.
Przed rozpoczęciem pierwszych zajęć uzyskany numer trzeba przedstawić w szkole jazdy. Szkoła musi pobrać elektronicznie PKK i zgłosić rozpoczęcie kursu do starostwa. Procedura jak uzyskać prawo jazdy.
Na podstawie numeru PKK zapiszesz się na egzamin państwowy w WORD.
Procedura w urzędzie jak wyżej, dodatkowo przedkładasz stare prawo jazdy, a nowe otrzymasz:
W urzędzie przygotuj się na opłatę 100,50zł. za wydanie nowego prawa jazdy.
UWAGA !
W przypadku osób leczących się na cukrzycę lub padaczkę konieczne będzie przedłożenie:
W czasie badania lekarz orzecznik dokonuje oceny stanu zdrowia:
Przeprowadza wywiad z badanym, na tej podstawie wypełniając dokumenty.
Nie są przeprowadzane żadne próby wysiłkowe ani badania z naruszeniem ciągłości tkanek.
W przypadku stwierdzenia poważnej wady wzroku lub innej choroby o potencjalnie ciężkim przebiegu, lekarz może skierować badanego na wizytę specjalistyczną – w takim przypadku badanie zostanie dokończone dopiero, kiedy badany dostarczy dodatkową dokumentację medyczną. Opłata za badanie pobrana będzie podczas ostatniej wizyty.
Po zakończeniu badania lekarz wydaje orzeczenie (z tym orzeczeniem zgłaszasz się do Wydziału Komunikacji) podając w nim ewentualne kody ograniczeń, które oznaczają np. możliwość prowadzenia pojazdów w okularach lub soczewkach kod 01.06 (z kodami możesz zapoznać się PONIŻEJ)
Wykonując badania lekarskie dla kierowców warto zwrócić uwagę na znaczenie kodów i subkodów wprowadzających ograniczenia w korzystaniu z uprawnień prawa jazdy.
Strona główna