Przesiewowe badania raka jelita grubego - bezpłatny program profilaktyczny

Przesiewowe badania raka jelita grubego - bezpłatny program profilaktyczny.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce (według danych zamieszczonych na stronie Programu Badań Przesiewowych).

Program przesiewowych badań jelita grubego jest elementem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

Kolonoskopia jest badaniem umożliwiającym wykrycie guza wraz z ewentualnymi zmianami współwystępującymi. W trakcie badanie możliwe jest także pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Kto może skorzystać z bezpłatnego programu


DLA PACJENTÓW W WIEKU 40-65 LAT


Na czym polega badanie

Badanie przesiewowe polega na wykonaniu pełnej kolonoskopii z uwidocznieniem dna kątnicy i proksymalnego fałdu zastawki Bauchina.

Kolonoskopia przesiewowa obejmuje również:

  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy
  • usunięcie polipów wielkości do 10 mm

Wszystkie wycinki i usunięte w ramach badań polipy poddawane są badaniu histopatologicznemu. Pacjenci otrzymują opisy histopatologiczne wraz z zaleceniami co do dalszego leczenia lub nadzoru w przyszłości.

Powiedz stop rakowi jelita grubego! Zrób bezpłatna kolonoskopię

W ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie prowadzi bezpłatne badania kolonoskopii u pacjentów w wieku 50-65 lat oraz 40-49 z grupy ryzyka. Zapraszamy na konsultacje do lekarzy.

INFORMACJA W SPRAWIE PROGRAMU

12 646 8 292 lub kom. 782 705 556 - TELEFON DOTYCZY WYŁĄCZNIE PROGRAMU BADAŃ PRZESIEWOWYCH ORAZ ŚWIADCZEŃ ODPŁATNYCH (KOMERCYJNYCH)

Poniedziałek 8.00-15.00