Przesiewowe badania raka jelita grubego – bezpłatny program profilaktyczny

Profilaktycznie - kolonoskopia

Badania przesiewowe dla Pacjentów w grupie wiekowej 40-65 lat

Program przesiewowych badań jelita grubego w Szpitalu Rydygiera prowadzony jest w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych i polega na wykonaniu pełnej kolonoskopii z uwidocznieniem dna kątnicy i proksymalnego fałdu zastawki Bauchina.

Kolonoskopia przesiewowa obejmuje również pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy oraz  usunięcie polipów wielkości do 10 mm. Wszystkie wycinki i usunięte w ramach badań polipy poddawane są badaniu histopatologicznemu. Pacjenci otrzymują opisy histopatologiczne wraz z zaleceniami do dalszego postepowania.

• celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego
  • kolonoskopia jest badaniem umożliwiającym wykrycie guza wraz z ewentualnymi zmianami współwystępującymi
  • rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Nie ryzykuj – zrób bezpłatne badania w Szpitalu Rydygiera w Krakowie

Informacja w sprawie programu