Za nami pierwszy w Szpitalu Rydygiera, ale też po raz pierwszy przeprowadzony w Polsce Międzynarodowy Kurs Małoinwazyjnej (laparoskopowej) Chirurgii Raka Żołądka. W trakcie dwudniowych praktycznych warsztatów, prof. Andrzej Budzyński – Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Rydygiera wraz z Zespołem wykonał cztery pokazowe laparoskopowe operacje całkowitego usunięcia żołądka z węzłami chłonnymi u Pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem żołądka.

Przebieg operacji bezpośrednio na bloku mieli możliwość obserwować chirurdzy z Polski, Łotwy i Estonii, a pośrednio – dzięki transmisji live surgery – pokazowe zabiegi śledziło kilkudziesięciu chirurgów z Europy; operacje transmitowane były do innych ośrodków w Polsce oraz placówek medycznych w Chorwacji, Czechach, na Słowacji i Litwie.

Kurs został wysoko oceniony zarówno przez chirurgów uczestniczących w nim bezpośrednio, jak i biorących udział w szkoleniu on-line; szczególnym uznaniem cieszyła się nowatorska formuła szkoleniowa oraz wysoki poziom merytoryczny warsztatów, a forma zastosowania techniki laparoskopowej prezentowana przez prof. Budzyńskiego została wysoko oceniona pod kątem onkologicznej jakości przeprowadzonych operacji. Międzynarodowy Kurs Małoinwazyjnej Chirurgii Raka Żołądka w Szpitalu Rydygiera zorganizowany został przy współpracy z firmą Johnson & Johnson.