akredytacje akredytacje projekty ue małopolska bip

Pacjent z wyłonioną cystostomią

Poradnik dla pacjenta i rodziny

WAŻNE ZASADY

  • Przed i po każdym kontakcie z cewnikiem należy umyć ręce.
  • W miejscu przyszycia cewnika należy obserwować opatrunek i w przypadku zabrudzenia zmienić, a miejsce przyszycia zdezynfekować np.: Octeniseptem.
  • Kąpiel w wannie zastąpić codziennym krótkim prysznicem z letnią wodą, a miejsce założenia cewnika przemywać szarym mydłem.
  • Kontrolować zabarwienie i wygląd moczu z uwzględnieniem spożywanych pokarmów, które naturalnie zabarwiają mocz, np. buraczki, preparaty żelaza, leki, zbyt mała ilość wypijanych płynów – mocz ciemny i zagęszczony.
  • Worek z moczem umieszczać poniżej poziomu pęcherza moczowego, powinien być przyczepiony z boku łóżka.
  • Worek zbiorczy ułożyć w takiej odległości, by rurka cewnika pozwala na wykonanie drobnych ruchów w czasie snu.
  • Należy często sprawdzać umocowanie cewnika – czy nie jest załamany, zagięty lub skręcony, co uniemożliwia prawidłowy odpływ moczu.
  • Worek z moczem powinien być opróżniony najpóźniej po napełnieniu 2/3 objętości.
  • Worek wymieniać w warunkach domowych z zachowaniem zasad higienicznych co 3 dni.

OPRÓŻNIANIE I WYMIANA WORKA ZBIORCZEGO

  • Worek opróżniaj zawsze po wypełnieniu do 3/4 jego objętości.
  • Należy unikać przepełnienia worka co może spowodować cofanie się moczu.
  • Mocz z worka bez jego odłączania od cewnika zlewaj do basenu lub wiaderka, przez kranik na dole worka (zwykle koloru niebieskiego). Po wykonaniu czynności zaworek należy zamknąć.
  • Przed przystąpieniem do opróżniania worka zawsze należy zacisnąć dren powyżej worka, odciągnąć zawleczkę, opróżnić worek i dopiero odcisnąć dren powyżej worka.
  • Po wykonaniu czynności zaworek należy zamknąć.
  • Worek wymieniaj minimum dwa razy w tygodniu lub w razie potrzeby.
  • Podczas wymiany – końcówkę worka i cewnika należy zdezynfekować.
  • Bez potrzeby nie odłączać worka od cewnika, ponieważ przy częstym odłączaniu może dojść do infekcji.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

  • Przez ponad 4 godziny nie stwierdzono pojawienia się moczu w worku zbiorczym.
  • Uczucie pełnego pęcherza, ból w podbrzuszu.
  • Zaczerwienienie lub bolesność wokół cewnika.
  • Ból w miejscu wprowadzenia cewnika.
  • Z miejsca wprowadzania cewnika wycieka ropa lub wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach.
  • Mocz zmienił kolor, gęstość lub w moczu zaobserwowano krew.
  • Objawy zakażenia w tym gorączka lub dreszcze.
  • Złe samopoczucie.
  • Cewnik wyraźnie jest dłuższy i nie widać w nim moczu
  • Sprawdzaj czy mocz nie wycieka obok cewnika – mokra bielizna. W przypadku stwierdzenia wycieku należy zgłosić się do swojego lekarza lub pielęgniarki środowiskowej.

OBSERWACJA MOCZU ILOŚCIOWA I JAKOŚCIOWA

  • Prawidłowy mocz ma barwę od słomkowej, poprzez jasno – żółtą, szaro – żółtą, bursztynową do ciemno – żółtej.
  • U osoby odwodnionej mocz będzie miał intensywne pomarańczowe zabarwienie.
  • Czerwono – różowe zabarwienie może wystąpić po spożyciu np.: buraków ćwikłowych. Może świadczyć również o obecności w moczu krwinek czerwonych,.
  • Podaż leków (witaminy z grupy B) zabarwią mocz na żółto.
  • Należy zwracać uwagę na ilość wydalanego moczu na dobę, można prowadzić dzienniczek.

ZALECENIA DIETETYCZNE

  • Spożywanie zwiększonej ilości płynów (o ile nie ma przeciw wskazań lekarskich). Należy przyjmować ok. 2 litrów dziennie (mężczyźni 2,5) aby zapobiec infekcji dróg moczowych poprzez wypłukiwanie bakterii. Najlepiej pić wodę niegazowaną.
  • Należy dbać o regularność wypróżnień – unikanie zaparć.
  • W czasie infekcji przyjmowanie płynów i środków zakwaszających mocz tj. witamina C, sok z żurawiny, sok z czarnej porzeczki, owoce dzikiej róży.

CYSTOSTOMIA – WYMIANA CEWNIKA

W przypadku niedrożności cewnika natychmiast należy skontaktować się z lekarzem urologiem.

ZAPOBIEGANIE INFEKCJOM

  • W celu uniknięcia infekcji zaleca się nie odłączanie worka od cewnika ani zatykania końca cewnika zatyczkami czy korkami. Niewskazane jest trzymanie otwartego cewnika.