Szczególnie ważne jest wsparcie psychiczne i emocjonalne chorego.
W procesie akceptacji stanu zdrowotnego, nauki pielęgnacji oraz mowy chorzy potrzebują dodatkowego wsparcia swoich bliskich. Szczególnie ważne jest aby okazać ogromną cierpliwość w trakcie uczenia się i dostosowywania się do nowej sytuacji zdrowotnej, wspierać pacjenta, motywować go do codziennej dbałości o rurkę tracheostomijną, uświadamiać, że w dalszym ciągu może być aktywny w życiu codziennym.
Kolejną rzeczą, która może poprawić komfort psychiczny pacjenta jest stosowanie filtra ochronnego, który zabezpiecza wejście rurki przez pyłkami, owadami czy kurzem. Można również korzystać z chusteczki bawełnianej wiązanej z tyłu, służącej jako zabezpieczenie w okresie wiosenno- letnim oraz chroniącej przed chłodem w okresie jesienno- zimowym, dodatkowo pełniącej też funkcję ozdobną.
Komunikacja: Pacjenci z rurką tracheostomijną mogą mieć trudności w mówieniu. Warto wypracować z nimi sposób komunikowania się (np. tablet, notes z długopisem).
Wsparcie emocjonalne: Zmiana w sposobie oddychania i życia może wywołać stres i lęki. Bądź cierpliwy, zapewnij wsparcie emocjonalne i motywuj pacjenta do uczestnictwa w aktywnościach.
Oto, jak regularna pielęgnacja wpływa na codzienne życie: