Po raz pierwszy w historii Rydygiera, zabieg przeprowadzany na szpitalnym bloku operacyjnym w Nowej Hucie transmitowany był w czasie rzeczywistym do ośrodków medycznych w 15 krajach Europy oraz do 4 szpitali w Polsce.

Skomplikowaną operację lewostronnej hemikolektomii, której poddany został 68 letni Pacjent z nowotworem odbytnicy, wykonywał i komentował dla obserwatorów prof. Andrzej Budzyński, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Rydygiera, w asyście 3 osobowego zespołu szpitalnych operatorów.

To był niezwykle skomplikowany przypadek, który na prowadzone przeze mnie warsztaty zaawansowanych technik laparoskopowych przewodu pokarmowego wybrałem celowo. Dlaczego? Powód jest oczywisty; uczestnikami naszego kursu są doświadczeni chirurdzy onkolodzy z Polski i Europy, od lat specjalizujący się w chirurgii jelita grubego, dlatego zależało mi na tym, aby wartość edukacyjna naszych dwudniowych warsztatów była dla nich wysoka. To pierwsze międzynarodowe szkolenie transmitowane ze Szpitala Rydygiera i chociaż nasza praca dydaktyczna zbiera w Polsce wysokie oceny, to jednak zawsze szersze audytorium inspiruje do jeszcze większych wyzwań” – przyznaje prof. Andrzej Budzyński, od lat dzielący się swoimi najlepszymi praktykami klinicznymi w ramach prowadzonych kursów i spotkań warsztatowych.

Tę strategię docenili uczestnicy warsztatów, obserwujący ponad 3,5 godzinną operację prowadzoną przez prof. Budzyńskiego, którzy dzięki transmisji live surgery mieli możliwość zadawania pytań, a tym samym zyskali szansę teoretycznego współtworzenia koncepcji dla kolejnych etapów prowadzonego zabiegu.
Cieszę się z dobrych recenzji, które wystawili nam koledzy z Europy, doceniając szczególnie decyzyjność, różnorodność rozwiązań i wielopłaszczyznowość analizowanych koncepcji. Ponieważ całość odbywała sie w języku angielskim i była moderowana przez osobę z Wielkiej Brytanii – wszyscy uczestnicy z prawem głosu mogli bez problemu inspirować się nawzajem, co dla mnie, osoby prowadzącej  zabieg było dodatkowym impulsem. Bo mam takie swoje hobby, w ramach którego kocham edukować i dzielić się doświadczeniem. Takie przekazywanie pałeczki w naszym chirurgicznym maratonie ma sens” – przyznaje prof. A. Budzyński, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Rydygiera.