Niemal na finał obchodów Roku Jubileuszowego w Szpitalu Rydygiera wystartowała chirurgia robotyczna! 16 października pierwszej operacji z wykorzystaniem robota DA VINCI poddany został
71-letni Pacjent z nowotworem gruczołu krokowego. Tym samym Szpital Rydygiera stał się pierwszą publiczną placówką medyczną w Małopolsce, która do swojej oferty procedur medycznych włączyła zabiegi robotyczne finansowane przez NFZ.

„Operacja trwała 3 godziny i przeprowadzana była przez doktora Piotra Kanię, naszego kolegę urologa z Siedlec, posiadającego certyfikację do wykonywania zabiegów robotycznych, któremu towarzyszył docent Kajetan Juszczak z naszego Oddziału Urologii. Już dzisiaj, dwa dni po operacji Pan Zbigniew w świetnym stanie został wypisany do domu” – mówi dr Piotr Maciukiewicz, Ordynator Oddziału Urologicznego w Szpitalu Rydygiera.

Lekarze z Rydygiera jeszcze w tym roku dołączą do grupy ponad 200 polskich chirurgów, posiadających certyfikację do wykonywania zabiegów w zakresie chirurgii robotycznej. Specjalistyczne uprawnienia przyznawane są po etapie kilkumiesięcznych szkoleń zakończonych egzaminem certyfikującym oraz uczestnictwie w tzw. case observation, nastawionych na praktykę kliniczną i doskonalenie pracy zespołów w zakresie procedur robotycznych. Ostatnio lekarze i instrumentariuszki z Rydygiera uczestniczyli w tego typu spotkaniu zorganizowanym przez Klinikę Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Już wkrótce obok zabiegów urologicznych chirurgia robotyczna w Szpitalu Rydygiera obejmie chirurgię onkologiczną i ginekologię. W przyszłorocznych planach znalazły się także zabiegi ortopedyczne – endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego oraz laryngologia i chirurgia twarzowo-szczękowa.
„Niewątpliwie chirurgia robotyczna to wyzwanie na kolejne lata rozwoju szpitala, ale do tego zadania musimy podejść z dużą rozwagą. Dlatego robot, który rozpoczął pracę w Rydygierze nie jest przez nas zakupiony, ale dzierżawiony. Chcemy przy jego zastosowaniu wykonać przez najbliższy rok maksymalną liczbę 200 operacji i dobrze przeanalizować finansowe uwarunkowania całej inwestycji. Taka formuła pozwoli nam spokojnie ocenić przewagę chirurgii robotycznej nad laparoskopową i co istotne – będziemy mieć też wyszkoloną i przećwiczoną kadrę własnych operatorów. Warto wiedzieć, że zakup takiego robota to wydatek 15 mln zł i taki krok musi być dobrze przemyślany” – zaznacza Prezes Szpitala Rydygiera, Artur Asztabski.

Jak zauważył Wicemarszałek Łukasz Smółka, doświadczenia Rydygiera w tym obszarze mogą stać się pomocne dla pozostałych placówek w Małopolsce, które w przyszłości zdecydują się na inwestowanie w nowoczesne technologie medyczne.  „W Szpitalu Rydygiera, który ma świetny zespół medyczny i jest bardzo dobre zarządzany tak naprawdę rozpoczyna się w Małopolsce chirurgia robotyczna. Finalnie chcemy stworzyć całą sieć placówek, w których doświadczeni lekarze dysponować będą nowoczesnymi narzędziami, dlatego ta pionierska operacja ma duże znaczenie także i dla naszej strategii rozwoju opieki medycznej w regionie.  Na razie w formule wypożyczenia, ale dla Pacjenta nie jest istotne czy robot jest zakupiony czy jedynie dzierżawiony; ważne, aby był dla chorych bezpłatny i dostępny” powiedział Wicemarszałek Łukasz Smółka.

Szpital Rydygiera otrzymał również Certyfikat Bezpieczeństwa Systemu Chirurgii Robotycznej, co jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa Pacjentów i opieki medycznej na najwyższym technologicznym poziomie. Przypomnijmy, na całym świecie przeprowadzono już ponad 12 mln operacji w asyście robotów, a chirurgia robotyczna obejmuje dziś ponad 200 typów zabiegów chirurgicznych głównie w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Szpital Rydygiera jako pierwszy publiczny ośrodek z Małopolski dołączył do 36 placówek medycznych w Polsce, które w swojej działalności wykorzystują już roboty DA VINCI.

O korzyściach chirurgii robotycznej w leczeniu Pacjentów rozmawiali dziś również uczestnicy XIII Forum Lekarzy, które odbyło się w Szpitalu Rydygiera. Wyjątkową rolę relacji Mistrz – Uczeń w obszarze współczesnych wyzwań urologicznych, ale i potrzebę „zaprzyjaźnienia się” z urologiem zaprezentował prof. Piotr Chłosta, który wysoko ocenił pracę i zaangażowanie lekarzy z Rydygiera.

W programie tegorocznego Forum, które po przerwie wymuszonej pandemią powróciło z rozbudowaną ofertą programową, znalazło się 17 wykładów z zakresu wyzwań diagnostyczno – terapeutycznych i zagadnień interdyscyplinarnych, które w 3 sesjach zaprezentowali zarówno zaproszeni Goście Forum jak i wykładowcy – lekarze specjaliści Szpitala Rydygiera. Współorganizatorem tegorocznego wydarzenia było Polskie Towarzystwo Szpitalnictwa, a jego Prezes dr Artur Hartwich jest jednocześnie twórcą idei Forum i organizatorem spotkań lekarzy, które w Szpitalu Rydygiera odbywają się cyklicznie już od 2003 roku.