Nowe oblicze „starego” Oddziału Radioterapii już od jutra dostępne będzie dla Pacjentów Szpitala Rydygiera, a to w praktyce oznacza nowe sale wzmożonego nadzoru dla chorych po zabiegach brachyterapii i Pacjentów z ciężkimi powikłaniami, 2 osobowe sale chorych wyposażone w oddzielne węzły sanitarne, ale też nowe podejście do komfortu hospitalizacji, co odgrywa dużą rolę w długotrwałym leczeniu Pacjentów onkologicznych. Stąd na nowym Oddziale sala telewizyjna,  biblioteka i … oryginalna artystyczna aranżacja przestrzeni Oddziału, w której wykorzystane zostały kolorowe secesyjne obrazy autorstwa byłej Pacjentki Szpitala Rydygiera, Dominiki Dropiowskiej, wykonane na szkle organicznym i tapetach wykorzystujących motywy witrażowe.

„ To kolejna inwestycja, która pozwala zmieniać Szpital Rydygiera w nowoczesne i przyjazne Pacjentom centrum onkologii. Oczywiście nieformalnie używam tej nazwy, bo nadal pozostajemy szpitalem wielospecjalistycznym, z ostrymi dyżurami SOR. Ale konsekwentnie rozbudowujemy też profil onkologiczny, bo takie są potrzeby Pacjentów. Leczymy chorych z całej Małopolski i dla nich tworzymy najwyższy standard kompleksowej opieki onkologicznej” – mówi Artur Asztabski, Prezes Szpitala.

Efekty przeprowadzonej modernizacji Oddziału, której koszt sięgał blisko 10 mln zł, w połączeniu z pionierskim wykorzystaniem nowoczesnych technik leczenia takich jak VMAT, SBRT, SGRT czy brachyterapia śródtkankowa, pozwalają tworzyć w Rydygierze największy Ośrodek Radioterapii w Małopolsce.

„Szpital Rydygiera bardzo dobrze wykorzystuje wszystkie środki przeznaczane na modernizacje, a to w rezultacie zapewnia Pacjentom najlepszą opiekę i komfort hospitalizacji, a personelowi umożliwia godne warunki pracy. Cieszę się że ten Szpital jest bardzo dobrze postrzegany przez Pacjentów. Jesteście Państwo specjalistami i ile razy tu jestem widzę, że tworzycie dobrze zgrany zespół – zauważył w trakcie dzisiejszego otwarcia Oddziału Radioterapii Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.Rocznie z rozbudowanych procedur radioterapii korzysta w Szpitalu Rydygiera 3500 chorych, ale ponad 1000 osób z tej grupy wymaga koordynacji zawansowanych terapii onkologicznych z leczeniem wspomagającym, żywieniowym, przeciwbólowym i wsparciem psychologicznym, stąd niezbędne jest kontynuowanie leczenia w trybie hospitalizacji. Najliczniejszą grupą Oddziału są Pacjenci leczeni radioterapią skojarzoną z chemioterapią, ponad 300 osób rocznie leczonych jest brachyterapią, a ponad 160 osób wymaga żywienia dietą dojelitową oraz pozajelitową. Chorzy przebywający na Oddziale objęci są opieką specjalistów radioterapii onkologicznej, onkologii klinicznej i chorób wewnętrznych, psychoonkologa, dietetyka, fizjoterapeuty oraz wykwalifikowanego zespołu pielęgniarskiego.

„Ponad 500 osób każdego dnia dowiaduje się w Polsce, że ma nowotwór. Badania mówią, że  1/3 Polaków zachoruje na nowotwór, a co czwarty Polak z powodu nowotworu umrze. Dlatego skuteczna walka z nowotworem musi być prowadzona kompleksowo. Tu, w Szpitalu Rydygiera mamy cały pakiet działań – chemioterapię, chirurgię, radioterapię, logistykę i wsparcie. Dla pacjenta ta walka jest trudna – jak to powiedział Churchill: to krew, łzy, pot i znój. Ale wygranie z nowotworem jest możliwe” – powiedział Marcin Hetnał, Ordynator Oddziału Radioterapii.

Kompleksowej ofercie onkologicznej Szpitala Rydygiera poświęcony był równie dzisiejszy program publicystyczny „Tematy dnia” w TVP Kraków:źródło: TVP Kraków