Szpitala Rydygiera, jako pierwsza w Małopolsce i zaledwie druga placówka medyczna w kraju, zdecydował się na przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu usunięcia guza nowotworowego trzustki z wykorzystaniem robota Da Vinci. Trwającemu ponad 3 godziny zabiegowi poddana została tuż przed Bożym Ciałem 65 letnia Pacjentka, która z guzem ogona trzustki przyjechała do Szpitala Rydygiera z Wielkopolski. Początkowo operacja miała być wykonana laparoskopowo, bo:

„Jesteśmy szpitalem, który metodą laparoskopową operuje najwięcej trzustek w Polsce i faktycznie na takie zabiegi trafiają do nas Pacjenci z całego kraju. Sam należę do wąskiego grona 10, no może 12 chirurgów w Polce, którzy rocznie wykonują około 100 operacji trzustki i biorąc pod uwagę to wieloletnie doświadczenie w laparoskopowej chirurgii trzustki, ale też świeżo pozyskane umiejętności w chirurgii robotowej doszedłem do wniosku, że to dobry moment, aby trzustkę po raz pierwszy zoperować w asyście robota, który  pozwala przecież na większą precyzję ruchów, eliminuje drżenie ręki i daje skrócony ruch narzędzia w polu. To ma duże znaczenie w tyvh skomplikowanych operacjach” – mówi prof. Andrzej Budzyński, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Rydygiera, który z dr Kamilem Frączkiem (certyfikowany chirurg robotowy) wykonał pierwszą w Małopolsce robotową operację usunięcia guzów nowotworowych trzustki.

Tym samym Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie stał się drugim ośrodkiem w Polsce (po warszawskim Szpitalu MSWiA), w którym tego typu procedury onkologiczne mogą być wykonywane, chociaż NFZ wciąż jeszcze nie objęło ich finansowaniem.   

„Mamy finansowanie robotowych operacji jelita grubego i wierzę, że już wkrótce Narodowemu Funduszowi Zdrowia uda się powiększyć koszyk nowoczesnych procedur robotycznych. Za tym faktycznie stoi efektywność kosztowa – Pacjent szybciej dochodzi do zdrowia, a to oznacza skrócenie czasu hospitalizacji i mniejsze koszty dla nas wszystkich” – mówi Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.

Przypomnijmy, robot Da Vinci, w formule rocznej dzierżawy wykorzystywany jest w Szpitalu Rydygiera przy operacjach onkologicznych z zakresu urologii, ginekologii i chirurgii już od października 2023 roku. „Inicjując w Rydygierze chirurgię robotyczną, podjęliśmy decyzję o dzierżawie sprzętu, bo niemały koszt zakupu trzeba było dobrze przemyśleć. I teraz, po 9 miesiącach aktywnego wykorzystywania, ale też obserwacji efektów pracy naszych certyfikowanych zespołów chirurgii onkologicznej, urologicznej i ginekologicznej mamy pewność co do zasadności zakupu całego systemu Da Vinci dla szpitala.  Dlatego mam nadzieję, że szybko powrócimy w tym temacie do rozmów z Marszałkiem Małopolski, bo  to ważne, aby Pacjenci, mający w Rydygierze rozbudowany system profesjonalnej opieki onkologicznej mogli także bez ograniczeń korzystać z nowoczesnych technologii, które gwarantują i większy komfort leczenia i szybszy czas powrotu do pooperacyjnej sprawności. Robotowe systemy są już niezbędnym wyposażeniem wiodących ośrodków medycznych, a nasz Szpital z pewnością do takich w Małopolsce należy” – zauważa  Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.

Leave a reply