Od trzech miesięcy w nowej lokalizacji (całe 6 piętro Szpitala Rydygiera) i w atrakcyjnej odsłonie po głębokiej modernizacji, aranżacji przestrzennej, doposażeniu sprzętowym i nowatorskiej organizacji systemu leczenia – funkcjonuje w Szpitalu Rydygiera Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom Oddział już w grudniu ub. roku stał się jednym z najnowocześniejszych w Polsce i ..okazuje się, że to dopiero początek zmian!

Szanse wprowadzenia robotyki do leczenia endoprotez analizowali wczoraj w rozmowie z prof. Jarosławem Czubakiem -Konsultantem Krajowym w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu i prof. Arturem Gądkiem, Konsultantem Wojewódzkim – Prezes Szpitala Rydygiera Artur Asztabski i dr Grzegorz Kwiatkowski Ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Efekty tych rozmów są…obiecujące dla Pacjentów!

Oczywiście żadne urządzenie nie zastąpi nigdy w 100% lekarza i wciąż sukces operacji ortopedycznych będzie uzależniony od wiedzy i doświadczenia operatora, ale jestem przekonany, że warto i trzeba wykorzystywać nowe technologie w naszej codziennej pracy. I taki jest cel zastosowania robotyki na Oddziale Ortopedii. Robot, o którym rozmawialiśmy pozwala niezwykle precyzyjnie zaplanować przebieg endoprotezoplastyki. Dzięki analizie śródoperacyjnych pomiarów zczytywanych z markerów umieszczonych na kończynach Pacjenta, robot daje chirurgom niezwykle ważne informacje – wyznacza płaszczyzny do przeprowadzenia cieć, dokonuje pomiarów kąta nachylenia, rotacji itp. To wszystko sprawia, że nasza – ludzka skuteczność jest jeszcze większa, a liczba Pacjentów z satysfakcjonującymi efektami operacji tylko rośnie” – tłumaczy dr Grzegorz Kwiatkowski Ordynator Oddziału.

Jak wskazują doświadczenia placówek europejskich – zastosowanie robotyki w ortopedii pozwala zarówno zwiększać liczbę wykonywanych operacji, ale ma też bezpośredni wpływ na eliminację dyskomfortu występującego po zabiegach u blisko 20% Pacjentów. Już dziś Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu wykonuje rocznie operacje endoprotez u ponad 700 Pacjentów i jak wskazuje analiza demograficzna – starzejące się społeczeństwo będzie te liczby z roku na rok powiększać.

„Jak zauważyli goszczący w Szpitalu Konsultanci -mamy w Rydygierze świetnie wyposażony i zorganizowany Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, czas zatem przygotować się na wyzwania przyszłości; tak demograficzne jak i technologiczne. Jedynie dwa podobne roboty są wykorzystywane w Polsce, i nie mam wątpliwości, że jesteśmy gotowi do tego, by Małopolska stała się trzecim punktem na krajowej mapie nowoczesnej medycyny. W praktyce oznacza to jedynie  zdobyci finansowania, bo świetnych specjalistów już w Szpitalu mamy”” – zauważa Artur Asztabski Prezes Szpitala.

Co ważne, uruchomienie robotyki na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Rydygiera nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych dostosowań lokalowych, a po przeszkoleniu obsługi technicznej, robot może być niemal natychmiast wykorzystywany przez chirurgów w codziennych operacjach endoprotez.