Jest już w domu 17 letnia Pola z Gdyni, która w Szpitalu Rydygiera przeszła niezwykle ryzykowne operacje dwóch kolan. Przypomnijmy, Pacjentka ze spectrum autyzmu i ADHD, cierpiąca na niezwykle rzadką chorobę genetyczną Zespół Di George’a, trafiła do Rydygiera z diagnozą utrwalonego zwichnięcia obydwu rzepek, które uniemożliwiało Jej samodzielne poruszanie się już od roku. Przez ten czas Rodzice Poli bezskutecznie szukali pomocy w całej Polsce. Na dwie operacje – jako jedyny ortopeda w kraju – zdecydował się dr Grzegorz Kwiatkowski, Ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

„To była niezwykle ryzykowana decyzja, bo najlepsza wiedza książkowa i doświadczenie podpowiadają, że w pewnych sytuacjach faktycznie nie da się nic zrobić. I Pola była taką właśnie trudną Pacjentką. Szczerze mówiąc nie dziwię się, że rodzice jeździli z Nią od specjalisty do specjalisty – taka sytuacja, jaka występowała u Poli jest w ortopedii mało wykonalna i dlatego nikt nie chce podjąć się leczenia, a Pacjentom pozostaje jedynie poruszanie się na wózku. Ja zaryzykowałem i czas pokaże, czy podjąłem właściwą decyzję” – mówi dr Grzegorz Kwiatkowski.

W ubiegłym tygodniu Pola przeszła w Rydygierze operację drugiego kolana, w której Ordynator zastosował autorską procedurę łączenia różnych metod zabiegowych i jak sam mówi „sporo intuicji”. Ich efekt widoczny będzie po kilku najbliższych miesiącach rehabilitacji, ale już dziś wiadomo, że ta pionierska ortopedyczna strategia daje sukces!

Pierwsze kolano, operowane przez dr Kwiatkowskiego pół roku wcześniej wróciło do sprawności, a ruchomość stawu pozwala zgiąć nogę nawet w kącie prostym 90 stopni!  „W ciągu jednej operacji zastosowałem 4 różne procedury, bo wydawało mi się – a to nie jest przewidywalne – że taka metoda będzie najlepsza. Wszystko jest oparte na doświadczeniu i intuicji, dlatego tym większa radość z efektu. Może kiedyś znajdę czas na opisanie tego przypadku, ale na razie wciąż jeszcze zadaję sobie pytanie czy się nie pomyliłem i zastanawiam się na ile to, co wymyśliłem jest OK. Nie ukrywam, że kosztuje to sporo emocji i nieprzespanych nocy. To nie są standardowe operacje” – przyznaje dr Grzegorz Kwiatkowski, Ordynator Oddziału.


źródło: TVP Kraków

Przypomnijmy, Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie intensywnie wspiera rozwój polskiej nauki i technologii medycznych, a dotychczasowa współpraca pozwoliła na wprowadzenie nowatorskich metod leczenia operacyjnego (m.in. potwierdzenie skuteczności polskiego biometariału kościozastępczego, potocznie nazywanego sztuczną kością FlexiOss). Oddział jest jedynym w Polsce ośrodkiem, który wykonuje procedurę naprawy chrząstki stawowej stawu kolanowego z wykorzystaniem implantu Agili-C oraz pierwszym w Małopolsce, wykonującym ortopedyczne operacje robotyczne.

Leave a reply