W tym roku do życzeń zdrowych i pełnych radości Świąt Wielkiej Nocy, dołączamy muzyczny prezent, zarejestrowany w trakcie spotkania z udziałem Łukasza Smółki, Wicemarszałka WM, Radnych Sejmiku WM, Dyrektorów małopolskich szpitali, podmiotów i jednostek medycznych oraz Pracowników Rydygiera, którzy w Wielki Czwartek spotkali się na Auli Szpitala Rydygiera.

W tym czasie refleksja o cierpieniu i śmierci łączy się nierozerwalnie z myśleniem o życiu, nadziei, zwycięstwie. W naszych szpitalach dobrze te pojęcia znamy; towarzyszą na co dzień naszym decyzjom, działaniom, dylematom. Także trudnym rozmowom z Pacjentami i Ich Rodzinami. Ale w tej codziennej pracy daje się zauważyć pewną analogię do dynamiki Świąt Wielkanocnych – angażujemy przecież Pacjentów do walki o nową jakość życia, niejednokrotnie wręcz o „nowe życie”, które dostają po pozytywnym zakończeniu trudnej terapii. W Szpitalu Rydygiera na 8 Oddziałach leczymy Pacjentów onkologicznych i to „nowe życie” bez nowotworów zawsze wybrzmiewa z wyjątkową siłą” – mówił w trakcie spotkania Artur Asztabski, Prezes Rydygiera.

Gościem specjalnym w tym dniu był Joachim Mencel – pianista, kompozytor i profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, który na co dzień współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym i z autorskimi projektami koncertuje w krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji.  W Szpitalu Rydygiera Artysta wykonał na lirze korbowej własne kompozycje muzyczne, które mocno korespondowały z charakterem i klimatem Świąt Wielkanocnych.

Przy wielkanocnym stole spotkali się także Pacjenci Zakładu Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim, którzy wcześniej – pod okiem terapeutów i opiekunów przygotowywali kolorowe pisanki i tradycyjne świąteczne babki. Przypomnijmy, wielkanocne świecenia pokarmów, życzenia i rodzinne spotkania przy stole są już od wielu lat tradycją Zakładu w Makowie Podhalańskim, który dla osób przewlekle chorych jest w rzeczywistości drugim domem….