Gala w Kopalni Soli w Wieliczce to niewątpliwie wydarzenie kulminacyjne w kalendarzu całorocznych obchodów Jubileuszowych 30 lecia Szpitala Rydygiera. W trakcie dzisiejszej uroczystości ponad
100 Pracowników Szpitala, zaangażowanych zarówno w tworzenie placówki jak i aktualną działalność, z rąk Ryszarda Pagacza, pełniącego obowiązki Wojewody Małopolskiego; Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Artura Asztabskiego, Prezesa Szpitala Rydygiera otrzymało cenne wyróżnienia w tym:
Medal za długoletnią służbę – odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
Odznakę Honorową ” Za zasługi dla ochrony zdrowia” – odznaczenie nadawane przez Ministra Zdrowia,
Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, przyznawany przez Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Medal Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie – okolicznościowe wyróżnienie dla osób wspierających działalność Szpitala Rydygiera.

„Dzisiejsza uroczysta Gala 30-lecia kończy już całoroczne obchody jubileuszowe Szpitala Rydygiera, ale nie był to rok spędzony na celebracjach; przyjęliśmy koncepcję świętowania z Pacjentami i dla Pacjentów. Na tę okazję przygotowaliśmy ponad 50 projektów prozdrowotnych i edukacyjnych, które w każdym miesiącu dawały szanse na ważne profilaktyczne badania, konsultacje specjalistów, wykłady i szkolenia – mówił w trakcie uroczystości  Artur Asztabski, Prezes SzpitalaPragnę Państwa zapewnić, że mimo tych 30 lat wciąż mamy plany i marzenia, a z  każdym nowym rokiem staramy się o więcej! Rozbudowujemy szpitalną infrastrukturę, marzymy o wielopoziomowym parkingu i nowym lądowisku dla helikopterów. Przed nami rozwój chirurgii robotycznej i powiększanie zakresu działań Centrum Zdrowia Psychicznego. Zdaję sobie sprawę z tego, że są to niezwykle trudne wyzwania, ale jak pokazuje dziś ta sala – mamy Przyjaciół! Za Waszą obecność i dzisiaj, i jutro – serdecznie dziękuję.”

Przypomnijmy, inauguracja całorocznych wydarzeń Jubileuszowych miała miejsce w należącym do Szpitala Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim, gdzie wspólnie z chorymi i ich rodzinami 11 lutego obchodzony był Światowy Dzień Chorego. W marcu przeprowadziliśmy badania w kierunku jaskry i nawiązując do Światowego Dnia Walki z Otyłością zaproponowaliśmy wykłady z chirurgii bariatrycznej, konsultacje bariatryczne i dietetyczne w zakresie zdrowego żywienia dla dzieci i dorosłych. W kwietniu, w ramach akcji „serce masz tylko jedno” przeprowadziliśmy badania i konsultacje kardiologiczne, a w maju podpowiadaliśmy, jak walczyć z przewlekłym bólem. Świętowanie Dnia Dziecka połączyliśmy z edukacją najmłodszych – odbyły się pokazy ratownictwa i nauka udzielania pierwszej pomocy,; dorosłym w czerwcu zaproponowaliśmy pakiet badań „NIE dla cukrzycy, TAK dla zdrowego kręgosłupa”.

Miesiące wakacyjne poświęciliśmy na edukację dotyczącą chorób tropikalnych, profilaktykę w zakresie nowotworów skóry oraz zajęcia edukacyjne dla przyszłych rodziców. We wrześniu zapraszaliśmy Pacjentów na przesiewowe badania w kierunku prostaty, a w październiku dla Pacjentek dostępna była mammografia i Punkt Profilaktyki Intymniej. Badania w ramach akcji „stop udarom” zakończyliśmy w październiku, a na finał projektu w listopadzie prowadzimy profilaktykę chorób nowotworowych. Z całej urodzinowej oferty skorzystało łącznie ponad 390 osób, wśród nich 65 osób z rozpoznaniem zaawansowanych stanów chorobowych zostało skierowanych do dalszej, poszerzonej diagnostyki i leczenia.

W trakcie Roku Jubileuszowego udało się zorganizować również dwa wyjątkowe spotkania: do Szpitala Rydygiera zaprosiliśmy byłych Pracowników – lekarzy, pielęgniarki, ordynatorów, pracowników administracji i dotychczasowych Prezesów, a dla osób dziś tworzących Szpital zorganizowaliśmy pierwsze w 30-letniej historii Rydygiera integracyjne spotkanie, na którym blisko 800 osób miało szansę poczuć klimat społeczności, którą na co dzień tworzymy. Jubileuszowy prezent od wszystkich Pracowników Szpitala przekazaliśmy wówczas  działającemu w Nowej Hucie Hospicjum św. Łazarza.

Dzisiaj w Kopalni Soli w Wieliczce swoją premierę miał film z udziałem Pracowników Szpitala
„30 lat Rydygiera”, a uczestnicy Gali  otrzymali pierwsze wydanie kompleksowej publikacji, prezentującej aktualny potencjał oraz zasoby Szpitala, zawierającej unikatowe fotografie naszego onkologa Piotra Koralewskiego, byłego Ordynatora Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Rydygiera. Artystyczną oprawę dzisiejszego wydarzenia zapewniła Orkiestra Górnicza Kopalni Soli w Wieliczce, a klimatyczny recital Grzegorza Turnaua zakończył uroczystą Galę 30 lecia Szpitala Rydygiera.