Z udziałem Łukasza Kmity Wojewody Małopolskiego oraz Łukasza Smółki Wicemarszałka Województwa Małopolskiego w Szpitalu Rydygiera odbyło się dziś podsumowanie projektu „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2”, w ramach którego Szpital za ponad 4 mln zł zakupił nowoczesny rezonans magnetyczny oraz zmodernizował pomieszczenia Pracowni MR wraz z zapleczem użytkowym -rejestracją, poczekalnią, pomieszczeniami przygotowania Pacjenta, gabinetem lekarskim i pomieszczeniami sanitarno-higienicznymi dla Personelu i Pacjentów. Nowy rezonans wykorzystywany będzie w szerokiej diagnostyce powikłań po przebytym zakażeniu COVID-19 oraz leczeniu Pacjentów z:

• powikłaniami neurologicznymi w centralnym systemie nerwowym (udary, progresja zmian demielizacyjnych, naczyniopochodne zaniki mózgowia);
  • problemami zakrzepowo-zatorowymi z wykorzystaniem angiografii (zmiany w układzie żylnym OUN, zapalenie żył głębokich miednicy mniejszej),
  • zapaleniem mięśnia sercowego i jego następstwami,
  • uszkodzeniem wątroby i nerek (zmiany na tle zatorowo-zakrzepowym oraz uszkodzenia autoimmunologiczne),
  • zaburzeniami morfologicznymi prostaty oraz pęcherzyków nasiennych (zaburzenia płodności)
  • zaburzeniami funkcjonalnymi w obrębie nerwu węchowego, twarzowego a także  trójdzielnego, piramidy kości skroniowej (zaniki węchu, smaku, zaburzenia ruchomości twarzy, porażenia, zaniki czucia, słuchu)
  • powikłaniami okulistycznymi

Rezonans
    wykorzystywany będzie nie tylko w szerokiej diagnostyce powikłań po przebytym zakażeniu COVID-19. Chcemy, by służył również w diagnostyce i skojarzonej terapii onkologicznej, a także wspierał Małopolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń, szczególnie  w diagnostyce i kontroli przebiegu terapii po operacjach rekonstrukcji nerwów– powiedział Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.

Koszt aparatu wraz z pracami adaptacyjnymi to 4,73 mln zł; fundusze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Działanie 9.2.1, w ramach którego zakupione zostały również bramki dezynfekcyjne i zamgławiacze (280 tys. zł) oraz wykonano prace adaptacyjne w Centralnej Sterylizatorni (1,47 mln zł). W ramach projektu Szpital zakupił także sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzania testów na obecność wirusa – komorę laminarną, wirówki i wytrząsarki laboratoryjne oraz lampy UV (300 tys. zł). Koszt całkowity wszystkich inwestycji to 6,78 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków UE 6,01 mln zł.

Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie 3 edycji projektu „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 3”, w ramach którego Szpital Rydygiera chce sfinansować zakup m.in. cyfrowych aparatów RTG, specjalistycznego respiratora i kardiomonitora do komory hiperbarycznej, kolumny endoskopowej i diatermii, materacy przeciwodleżynowych, wyposażenia do rehabilitacji oddechowej i motorycznej po przebytym COVID-19.
Zobacz także: