Tradycyjnie już z okazji Święta Patrona Miasta Krakowa – św. Józefa, w sali obrad krakowskiego Magistratu odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Honoris Gratia, wyróżnienia będącego wyrazem głębokiego uznania dla osób i instytucji zasłużonych dla Krakowa i jego Mieszkańców. Zaprojektowana przez prof. Jerzego Nowakowskiego odznaka ze wstęgą w biało-błękitnych barwach Krakowa, przyznawana i wręczana jest przez Prezydenta miasta już od 2005 r., a wśród tegorocznych wyróżnionych jest dr Piotr Maciukiewicz, Ordynator Oddziału Urologii Szpitala Rydygiera w Krakowie.

Tak, to dla mnie ogromny zaszczyt – jestem krakowianinem od urodzenia i dołączenie do grona laureatów Honoris Gratia mojego Krakowa jest wzruszającym momentem. Mówię „mój Kraków”, bo faktycznie tak myślę o tej europejskiej metropolii. Wspominam szkołę podstawową na ul. Bernardyńskiej, potem „Nowodworek”, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie i po maturze studia medyczne na Akademii Medycznej im. M. Kopernika, bo wówczas to nie była jeszcze struktura Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem pierwszą pracę, pierwsze szpitale. Taki jest ten „mój Kraków”, a w nim od 30 lat oczywiście Szpital Rydygiera!” – wspomina Ordynator Piotr Maciukiewicz.

Dziś obok intensywnej pracy medycznej i naukowej dr Piotr Maciukiewicz jest także członkiem Klubu Krakowskiego, stowarzyszenia  przedsiębiorców, naukowców, lekarzy, artystów i przedstawicieli wolnych zawodów, której celem jest podejmowanie w Krakowie działań na rzecz dobra wspólnego. Od 2001 roku członkowie Klubu – ze swoich dobrowolnych składek – fundują stypendia dla szczególnie uzdolnionej młodzieży szkół średnich.

W ten sposób konkretnie pomagamy tym fantastycznym młodym ludziom rozwijać ponadprzeciętne zdolności i fascynacje, a takiej młodzieży mamy naprawdę sporo! W ubiegłym roku przyjęliśmy ponad 150 zgłoszeń i nie mam tu na myśli jedynie olimpijczyków, czy maksymalnej średniej ocen. Wybieramy najzdolniejszych, którzy mają szerokie spektrum zainteresowań i dokonań. I co najważniejsze – jak ludzie renesansu – potrafią to twórczo, kreatywnie łączyć” – mówi dr. P. Maciukiewicz.
Serdecznie gratulujemy Ordynatorowi Piotrowi Maciukiewiczowi! Obejrzyj fotorelację z uroczystości wręczenia Odznaki Honoris Gratia.

Źródło: Magiczny Kraków
Autorzy zdjęć: B. Świerzowski, P. Wojnarowski