Uroczysta Eucharystia w intencji wszystkich Pacjentów, odprawiona w zimowym ogrodzie Zakładu Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim rozpoczęła sobotnie obchody Światowego Dnia Chorego, organizowane w ramach wydarzeń Roku Jubileuszowego Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie. Spotkanie Pacjentów oraz ich Rodzin stało się w tym dniu okazją do szerszej dyskusji nt. sytuacji osób chorych, aktualnych możliwości terapeutycznych i roli najbliższej rodziny w towarzyszeniu osobom wymagającym całodobowej opieki.

Przypomnijmy, w strukturze Zakładu Opieki Długoterminowej działa Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy i Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla Pacjentów Wentylowanych Mechanicznie. Razem dostępnych jest 150 łóżek; każdy Pacjent objęty jest opieką psychologa, terapeuty zajęciowego, logopedy, fizjoterapeuty oraz opieką duszpasterską. Do placówki przyjmowani są Pacjenci, którzy wymagają całodobowego dozoru lekarskiego, kompleksowej opieki pielęgniarskiej i opiekunów medycznych oraz rehabilitacji. Są to osoby po różnego typu udarach mózgu, złamaniach, powikłaniach cukrzycy, choroby nadciśnieniowej i miażdżycy oraz chorzy z zaburzeniami neurologicznymi, demencją, chorobą Alzheimera, otępieniem i różnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.