Do urologii i chirurgii, gdzie od końca 2023 r. wykonywane są operacje w asyście robota DA VINCI, już na początku 2024 roku dołącza w Rydygierze ortopedia! Przez najbliższe 3 lata Szpital Rydygiera będzie dzierżawić system robotyczny ROSA i z jego wykorzystaniem jeszcze w tym roku przeprowadzonych ma być ponad 100 implementacji protez stawów kolanowych, refundowanych przez NFZ.

„To jest nowa koncepcja wspomagania chirurga – wiemy, że robot operatora nie zastąpi, jednak pozwala zoptymalizować wszystkie pomiary tak, że w konsekwencji mamy możliwość maksymalnego i indywidualnego dla uwarunkowań każdego Pacjenta dopasowania endoprotezy. Dla chorych zabieg jest też mniej traumatyczny; jak wiemy z obserwacji naszych kolegów ortopedów, wykonujących te zabiegi na całym świecie – Pacjenci zoperowani z pomocą robota mają mniejsze dolegliwości bólowe i w szybszym czasie wracają do sprawności” – zauważa dr n. med. Grzegorz Kwiatkowski, Ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, który po certyfikacji uzyskanej w Barcelonie osobiście wykonuje zabiegi robotyczne w Szpitalu Rydygiera.

Tym samym Szpital Rydygiera jako pierwsza placówka w Małopolsce i 3 ośrodek w kraju, włącza do swoich procedur robotyczne zabiegi ortopedyczne; w Europie pracuje 250 sztuk takich urządzeń, na całym świecie procedury ortopedyczne aktualnie wspiera ponad tysiąc robotów ROSA.

„Robotyka to niewątpliwie przyszłość medycyny, dlatego w tym kierunku już od kilku miesięcy szkolimy naszych lekarzy, a Pacjentom staramy się możliwie szybko – czasem niemal pioniersko – udostępniać nowoczesne narzędzia w prowadzonym procesie leczenia. Oczywiście każdy krok poprzedzała dogłębna analiza kosztów. To właśnie w jej rezultacie podjęliśmy decyzje, aby roboty wykorzystywane w Rydygierze na razie jedynie dzierżawić. Taka strategia pozwala nam spokojnie obserwować korzyści medyczne i adekwatnie do nich opracowywać przyszłe rozwiązania finansowe”- mówi Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.

Przypomnijmy, całkowity koszt zakupu nowego narzędzia robotycznego dla zabiegów ortopedycznych to ponad 1 mln euro. System  robotyczny pozwala lekarzom dokonywać precyzyjnych pomiarów i w konsekwencji dokładniej mocować implanty. Pozwala również na precyzyjną śródzabiegową analizę sytuacji medycznej oraz ocenę pooperacyjnych kątów stawowych i finalnej osi kończyny, co ma istotne znaczenie w szybszym powrocie do sprawności. Dziś co piąty Pacjent, pomimo przeprowadzenia zabiegu zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej jest niezadowolony z efektów i odczuwa dyskomfort tzw. „sztuczności kolana”. Zastosowaniom robotycznym w ortopedii poświęcony był również dzisiejszy program publicystyczny TVP Kraków „Tematy dnia” z udziałem Grzegorza Kwiatkowskiego, Ordynatora Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Rydygiera.

źródło: TVP Kraków