W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej Szpital Rydygiera w Krakowie od jutra, tj. 16 listopada br. uruchamia specjalny Oddział Covidowy. Oddział będzie czynny aż do odwołania.

Wzrastająca liczba zakażeń, skutkująca z dnia na dzień zmniejszającą się  liczbą łóżek dla chorych z COVID oznacza dla nas wszystkich potrzebę podejmowania szybkich działań, dlatego przekształcamy i dostosowujemy czasowo naszą infrastrukturę szpitalną; z Oddziału Kardiologii tworzymy 22 łóżkowy oddział covidowy z dodatkowymi 5 łóżkami respiratorowymi zabranymi  z Oddziału Intensywnej Terapii. Oczywiście na bieżąco monitorujemy rozwój sytuacji, bo można się spodziewać, że oddziały covidowe będzie trzeba jeszcze powiększać” – mówi Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera w Krakowie, przypominając iż szpital wraz z innymi placówkami medycznymi wszedł właśnie w 5 etap strategii przygotowanej do walki z pandemią w Małopolsce.

Z danych podawanych codziennie przez Ministerstwo Zdrowia wynika, iż  liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID w Małopolsce stale wzrasta; pomiędzy 4 a 11 listopada wzrosła o 316. Zgodnie z  zapowiedziami Łukasza Kmity, Wojewody Małopolskiego do 19 listopada w całym regionie uruchomionych zostanie dodatkowych 808 łóżek, w tym 61 respiratorowych. Przypomnijmy, iż ponad połowa mieszkańców Małopolski (55%) nie jest dotąd zaszczepiona.

Oficjalne dane MZ z dnia 15.11.2021 (źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2)