W ramach obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada przed Zakładem Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim, należącym do Szpitala Rydygiera zostanie uroczyście odsłonięty został pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbudowany w przedwojennym kształcie i nawiązujący wprost do wydarzeń z końca listopada 1914 r., kiedy to Pierwsza Brygada pod dowództwem Komendanta  wyruszyła z Makowa Podhalańskiego w kierunku Nowego Sącza.

Warto przypomnieć, że właśnie w Makowie Podhalańskim narodziła się pieśń Legionowa „Białe róże” i również tu, na apel Komendanta uformowany został Oddział Legionistów, który pierwszą bitwę stoczył pod Mołotkowem. Te wydarzenia miał upamiętniać pamiątkowy obelisk z płaskorzeźbą popiersia Marszałka Piłsudskiego uroczyście postawiony już w 1936 r. na zboczu Łysej Góry w Makowie Podhalańskim – wówczas przed Domem Wypoczynkowym Rodziny Kolejarzy, gdzie dziś funkcjonuje Zakład Opieki Długoterminowej. Niestety przez długie lata po wojnie, miejsce to zostało zastąpione pomnikiem Ludwika Waryńskiego i dopiero po przejęciu tego terenu przez Szpital Rydygiera rozpoczęły się starania o przywrócenie przedwojennego statusu tego miejsca, tj. pomnika i skweru im. Marszałka Piłsudskiego.

Po 87 latach od pierwszych uroczystości, które miały tu miejsce w roku 1936, na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim z udziałem Burmistrza Makowa Podhalańskiego, Prezesa IPN, Przedstawicieli Szpitala Rydygiera i społeczności lokalnej  uroczyście odsłonięty został nowy – wiernie odtworzony – pomnik Marszałka Piłsudskiego.