Dwie pierwsze Pacjentki z nowotworem trzonu macicy zostały zoperowane przy użyciu robota DA VINCI, co oznacza, że do procedur robotycznych wykorzystywanych już wcześniej w Rydygierze na urologii, chirurgii ogólnej i ortopedii – dołącza właśnie ginekologia. Wszystkie operacje z użyciem systemów robotycznych są w Szpitalu Rydygiera wykonywane w ramach kontraktu z NFZ.

„Jesteśmy jedyną placówką w Małopolsce, która ofertuje Pacjentkom z rakiem endometrium bezpłatne operacje robotyczne. Do końca 2024 roku mamy możliwość przeprowadzenia ponad 50 takich zabiegów, dlatego prowadzimy rozszerzoną diagnostykę we własnych przyszpitalnych przychodniach, ale też we współpracy z lekarzami całego regionu przekazujemy kobietom szczegółowe informacje o możliwościach szybkiej i nowoczesnej terapii w naszej placówce” – mówi Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.

Pierwsze operacje robotyczne, przeprowadził w piątek, 19 stycznia dr n. med. Marcin Opławski, Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Ginekologią Onkologiczną. „Zabiegi przebiegły bez komplikacji; każdy z nich trwał ok 2 godz. a to oznacza, że operacje robotyczne przeprowadzone były w krótszym niż przewidywaliśmy czasie. A zarówno czas operacji jak i asysta robota są korzystne dla naszych Pacjentek, które ze względu na wiek (80 i 76 lat) mają lepsze warunki powrotu do zdrowia” – przyznaje dr Marcin Opławski, który po szkoleniach w Wiedniu i Czeskich Budziejowicach uzyskał certyfikat samodzielnego operatora. Certyfikację asysty otrzymała również dr n. med. Anna Jędrzejczyk z Oddziału Ginekologii Onkologicznej, która uczestniczyła w pierwszych operacjach. Kwalifikacja Pacjentek do zabiegów prowadzona jest w procesie ciągłym i dostępnym dla każdej chorej poprzez Poradnię Ginekologiczną, działającą przy Szpitalu Rydygiera.

Zachęcamy wszystkie Panie, a szczególnie Pacjentki w okresie okołomenopauzalnym, które zauważają niepokojące objawy do wizyty w naszej Poradni; jest czynna codziennie do godz. 17:00 i tu na miejscu wykonujemy niezbędną wczesną diagnostykę onkologiczną. A zatem możemy na bardzo wczesnym stadium choroby wychwycić wszelkie niepokojące zmiany. Także te nowotworowe” – mówi Ordynator Opławski.

Co szczególnie ważne, wszystkie Pacjentki, które mają już rozpoznanie nowotworu i otrzymały diagnozę w jakiejkolwiek innej placówce w Małopolsce mogą w Poradni Ginekologii Onkologicznej Szpitala Rydygiera uzyskać szybką ścieżkę indywidualnej terapii i kompleksowe leczenie.

„W każdy poniedziałek o godz. 8:00, bez wcześniejszego zapisywania się czy jakiejkolwiek rejestracji zapraszamy Pacjentki ze zdiagnozowanym nowotworem trzonu macicy prosto do naszej Poradni Ginekologii Onkologicznej. Tu każda Pacjentka jest natychmiast przyjęta i po konsylium onkologicznym poddana dalszej szybkiej ścieżce terapeutycznej. A jeśli tego wymaga – otrzymuje szybką kwalifikację do refundowanej przez NFZ operacji z użyciem robota Da Vinci oraz późniejszej radioterapii” – informuje Marcin Opławski, Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Ginekologią Onkologiczną.

Przypomnijmy, rak endometrium jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym i niestety od kilkunastu lat zauważalny jest w Polsce wzrostowy trend zachorowalności na ten typ nowotworu (rozpoznawany u 6 tys. kobiet rocznie, z których blisko 2 tys. umiera). Na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety w wieku 50-70 lat, a do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się triadę objawów: otyłość, cukrzyca (również insulinooporność) oraz nadciśnienie tętnicze.
Nowotwór trzonu macicy daje stosunkowo szybko objawy w postaci nieprawidłowych krwawień, których nie wolno lekceważyć.

Konsultacje specjalistów dostępne są codziennie od poniedziałku do piątku w Poradni Ginekologicznej działającej przy Szpitalu Rydygiera w Krakowie,  rejestracja telefoniczna:  12 646 8 379 lub 12 646 8 412.
Dla Pacjentek z rozpoznaniem nowotworowym i diagnozą otrzymaną w innych placówkach Poradnia czynna jest w każdy poniedziałek o godz. 8:00 (nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja)

Leave a reply